NELEGÁLNÍ VÝVOZ

19.02.2012 21:46

GREENPEACE ODHALILA NELEGÁLNÍ VÝVOZ ELEKTROODPADU DO AFRIKY

19 února, 2009 - (Greenpeace)
Po třech letech tajného vyšetřování můžeme opět potvrdit, že elektroodpad, jakým je např. vaše stará televize, není stále zodpovědně recyklován. Tento odpad pod nálepkou "zboží pro další využití" je vyvezen lodí do Nigérie, kde se prodá, vyřadí nebo nelegálně vyhodí!
 
Utajená akce provedená za pomoci televizní stanice Sky Television přinesla další důkaz o vzrůstajícím obchodě s evropským nebezpečným odpadem, který je dovážen do rozvojových zemí. Africké státy jsou zahlceny tunami toxického odpadu a doplácejí tak na nezodpovědnost výrobců elektrotechniky, kteří se mají o recyklaci svých produktů postarat.
 
Akce měla odkrýt, kde elektroodpad skutečně končí. Vybrali jsme neopravitelnou televizi, ukryli v ní sledovací zařízení a odnesli do obecního recyklačního centra v Hampshire County na recyklaci. Ovšem místo bezpečné likvidace v Evropě jej  recyklační společnost BJ Electronics, pracující pro Hampshire County, předala dále  jako použité zboží a bylo odeslána do Afriky k dalšímu prodeji, likvidaci nebo uložení na skládku.
 
Po stopách elektrotechnického odpadu – vyšetřování Greenpeace
Evropský zákon zakazuje vyvážet zničené a nepoužitelné elektronické zboží. 
Naše televize skončila v nacpaném kontejneru spolu s dalšími, aniž by prošla testem, zda je stále provozuschopná. Sledovali jsme s pomocí zabudovaného GPS vysílače celou trasu ilegálního vývozu toxického odpadu.
 
Nigérie stejně jako Ghana, Pákistán, Indie a Čína patří mezi země, které Evropa, Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea a další rozvinuté země využívají jako skládku pro svůj toxický odpad.
 
Již řadu let odhalujeme další a další hory toxického odpadu odloženého na prahu rozvojových zemí. Ti nejchudší lidé, většinou děti, musí rozebírat a likvidovat televize, mobily, herní konzole a další elektroniku, která je dovážená v obrovském množství. Bez ochranných pomůcek jsou plně vystaveni vysoce toxickým látkám, které obsahují rtuť poškozující mozek, olovo poškozující reprodukční systém a kadmium, které má škodlivý vliv na ledviny.