STÁT NECHÁVÁ TUNELOVAT

16.03.2012 21:41

STÁT NECHÁVÁ FIRMY TUNELOVAT MILIARDY ZA ELEKTROODPAD

16. 3. 2012  08:39 - (iHNed, 15.3.2012)
Nadační fond proti korupci varuje, že na trhu s elektroodpadem vznikl s požehnáním státu monopol, který se ministerstvo životního prostředí chystá ještě utužit. Státu tak podle něj utíkají miliardy korun.
 
Stát údajně přichází o miliardy korun při likvidaci elektroodpadu. Nadační fond proti korupci (NFPK) odhaduje, že během posledních sedmi let bylo na recyklačních poplatcích vybráno nejméně 10 miliard korun, většina z nich ale skončila na účtu firem. 
 
Z oficiálních materiálů ministerstva životního prostředí a dalších zdrojů přitom podle fondu plyne, že se do recyklace vrací jen asi pětina zakoupených elektrozařízení.
 
"I kdyby vybrané recyklační poplatky byly použity ve shodě s předpisy, zůstalo by na účtech firem zhruba osm miliard korun," uvedl ve zprávě manažer komunikace fondu Bob Fliedr.
 
Zpětný odběr výrobků s ukončenou životností má v České republice na starost sedm vybraných firem - Asekol, Elektrowin, Ekolamp, Rema Systém, Retela a OFO-recykling. Ministerstvo životního prostředí podle fondu nyní připravuje zákon, který by měl jejich monopolní postavení upevnit.
 
"V zákoně o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy. Hrozí tak, že tunel na miliardy z veřejných prostředků bude pokračovat, a to s ještě větší intenzitou než doposud," poznamenal Fliedr.
 
Podle informací NFPK stojí za snahou o utužení a dlouhodobé zajištění monopolu zmíněné pětice, resp. trojice soukromých firem, někteří lidé na Ministerstvu životního prostředí, v České inspekci životního prostředí, ve Svazu měst a obcí ČR a někteří poslanci (zejména ODS a ČSSD).
 
Ministerstvo nařčení fondu z toho, že chce utužit monopol firem, odmítá. Chystaný zákon má naopak zajistit průhlednost systému zpracování elektroodpadu a firmy omezit v jejich činnosti. "Překvapuje nás proto, že se v tiskové zprávě Nadačního fondu proti korupci hovoří o budoucí monopolizaci a tunelování státních prostředků, protože žádný takový návrh by nikdy nebyl k projednávání ministerstvem předložen a ani přeložen nebude," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Petr Kučera.
 
Poplatek součástí nákupní ceny
 
Recyklační poplatek platí každý zákazník, který si koupí elektrospotřebič. Sazba za jednotlivé zboží je různá. Nová žehlička či varná konvice prodraží zboží zhruba o čtyři koruny, DVD přehrávač asi o 45 korun, lednička o tři stovky. "Ekologická daň", která je příjmem vybraných firem, má zajistit správnou likvidaci a recyklaci výrobku.
 
"Tyto firmy ještě inkasují takzvaný systémový poplatek od výrobců a dovozců elektrozařízení na pokrytí administrativního provozu systému, některé žádají o dotace, anebo vysloužilá elektrozařízení nabízejí zpracovatelům na burze," konstatoval manažer komunikace fondu.
 
Protikorupční nadační fond loni založil podnikatel Karel Janeček s cílem pomoci lidem, kteří se rozhodli s korupcí bojovat. Finančně oceňuje lidi, kteří nezákonné chování nahlásili. Jedním z nich je bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí.
 
Jeho lidé jsou spojeni s odkrytím převádění peněz z pražského dopravního podniku na firmy s neznámými akcionáři.
 
Autoři: jum 
Více: http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-55063480-stat-nechava-firmy-tunelovat-miliardy-za-elektroodpad-tvrdi-protikorupcni-fond